کلیاتی پیرامونِ «از پوشک گرفتن»

۴۶

دسته: به رنگ مادر, پرورش و آموزش, کل به رنگ پدر

طبیعتا در این نوشته قصد ندارم در مورد روش های از پوشک گرفتنی که شخصا در مورد دخترم استفاده کردم و مفید بودند صحبت کنم. بلکه همانطور که از اسم مطلب پیداست، می خواهم به کلیات اشاره کنم.

از پوشک گرفتن کودک، می تواند یک اتفاق سخت و پیچیده باشد. می تواند مادر را نگران کند و استرس زیادی به کودک وارد کند. حتی می تواند از «از شیر گرفتن» هم سخت تر باشد. چون نیازمند عمل و عکس العمل های بسیار حساب شده و سنجیده ایست که مادر و کودک در مشارکتی دو جانبه از خود بروز می دهند. اما چنانچه بتوانیم به درستی تصمیم بگیریم و عمل کنیم، اتفاقا می تواند بسیار راحت و آرامش بخش باشد.

برای از پوشک گرفتن، لازم است که مادر، به شناخت درستی از توانایی ها و مهارت های کودکش برسد. از یکی دو ماه قبل، بر روی رفتار ها و حساسیت های کودک دقیق شود تا بتواند بهترین زمان را انتخاب کند. به نظرم، اگر این زمان درست انتخاب شود، کودک هم به خوبی همکاری می کند و خیلی زود و راحت، این اتفاق ختم به خیر می شود.

اما اگر مادر بخواهد بدون در نظر گرفتن شرایط فرزندش، صرفا چون دوستش دخترش را در یک سال و نیمه گی گرفته و از فلان روش استفاده کرده، به همان شکل عمل کند، قطعا شکست می خورد. هم خودش آسیب می بیند و هم بچه. این آسیب هم البته شکل های مختلفی ممکن است داشته باشد. مثلا شاید پروسه ی از پوشک گرفتن طولانی شود. یا کودک همکاری نکند. چه بسا اصلا کودک هیچ آمادگی ای برای این امر ندارد و سیستم بدنش به لحاظ جسمی نمی تواند با این مساله کنار بیاید. و مادر، فکر کند چقدر بچه اش بی استعداد است، چقدر مجبور است فرش آب بکشد، چقدر باید شب ها پوشکش کند، تا کی باید وقتی از خانه بیرون می رود او را پوشک کند و …

اعتقادم بر این است که هیچ دو بچه ای در این مورد (و البته خیلی موارد دیگر) از یک قاعده پیروی نمی کنند و مادر نقش مهمی دارد در این که روش موثر و مفید را برای کودک خودش پیدا کند.

البته چند علامت را برای زمان مناسب ذکر می کنند. مثل اینکه شب ها پوشک بچه خشک بماند. بتواند نیاز به دستشویی را بیان کند، در طول روز یکی دو ساعت پوشکش خشک بماند و…

در این باب، می شود از تجربیات دوستان استفاده کرد. می شود روش های مختلفی را که بقیه مادران به کار بسته اند پرسید. از آنها کمک گرفت. اما تاکید می کنم که نهایتا مادر باید به این برسد که دقیقا قلق بچه ی خودش چیست و چطور باید عمل کند.

به طور مثال، دوست عزیزی به من گفت که شورت آموزشی نمی تواند مفید باشد. چون بچه متوجه می شود که چندان اتفاق بدی نیفتاده و یاد نمی گیرد به دستشویی برود. اما اتفاقا من از شورت آموزشی استفاده کردم و اگر کثیف می شد، یک حالت تصنعی ناراحتی به خودم می گرفتم (بدون ذره ای عصبانیت) که حساب کار دستش بیاید و متوجه شود اتفاق جالبی نیفتاده است. اما شاید بچه ی دیگری اصلا حاضر نباشد شورت آموزشی بپوشد یا فکر کند با پوشک چندان فرقی ندارد. برای همین چنین چیزی قابل توصیه به همه نیست.

چیزی که شاید قابل توصیه ی عمومی باشد این است که کودک را کم کم با دستشویی آشنا کنیم و وقتی دیگر مقاومت نکرد، با فاصله ی زمانی کوتاه او را دستشویی ببریم تا یاد بگیرد. البته روانشناسان غربی اصرار دارند که اگر کودک، دستشویی کردن پدر و مادر را ببیند خیلی مفید است، که این روش می تواند در از بین رفتن حیا اثر گذار باشد و در دین مذمت شده است.

چنان چه کودک اصلا حاضر نیست در دستشویی کارش را انجام دهد، یا علی رغم تلاش های ما بعد از یکی دو هفته همچنان بیرون از دستشویی مشغول می شود، نشان دهنده ی این است که احتمالا هنوز آمادگی لازم را ندارد. تلاش های مکرر و پشت سر هم و نگرانی و عصبانیت ما، او را هم نگران می کند و شاید روند آموزش را به تاخیر بیندازد و تاثیر منفی در روحیه اش داشته باشد.

آرامش، خونسردی، صبر، مدیریت و هوشمندی، می توانند به ما در این مورد کمک کنند، و صد البته «توکل».

_______________________________________________________________________________________

پی نوشت بی ربط:

چند سالیست مد شده بعضی مادران باردار، به جهت مراسم «جشن سیسمونی» یک چیزی درست می کنند به اسم «کیک پوشکی». یعنی تعداد زیادی پوشک را لوله می کنند و چسب می زنند و شکل کیک روی هم می چینند و با چیزهایی مثل عروسک و شامپو و صابون بچه، تزئین می کنند. به نظرم چنین کاری مصداق اسراف است. چون پوشک ها بعدا قابل استفاده نیستند و مستقیم باید روانه ی سطل آشغال بشوند. بد نیست چشم هایمان را بشوییم و جور دیگر ببینیم.

 

پی نوشت با ربط:

در مورد از پوشک گرفتن مطهره، البته خیلی خلاصه بعضی نکات رو در قسمت نظرات نوشتم. در صورت لزوم، مراجعه بفرمایید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید:
balatarin cloob viwio Donbaleh Twitter Facebook Google Buzz Google Bookmarks Digg yahoo Technorati delicious

دیدگاهها(۴۶)

 • بهار می‌گه:

  کیک پوشکی؟!!!! نمی دونم واقعاَ!

 • سلام مامان مطهره خانوم.
  کاش زودتر این موضوعاتو نوشته بودید!

 • آیدین می‌گه:

  کییک پوشکی چیه دیگه؟ ما که تا حالا ندیده بودیم….منکه سر حسین خیلی اذیت شدم چون در این مورد هرچی من عجله داشتم اون دیر وارد عمل میشد اما از ۲سال و هفت ماه دیگه کاملا به امور روزانه تسلط پیدا کرد اما برای شبش هنوز مشکل داشت شاید باورت نشه تا همین تولد نورا شبها براش پوشک میزاشتیم اونم هرشب خرابش میکرد اما نمیدونم چه معجزه ای شد که نورا که اومد پوشک شبهای پسر ما هم خشک شد…الهی شکرت

  سارا عرفانی پاسخ در تاريخ مهر ۹م, ۱۳۹۱ ۹:۴۳ ق.ظ:

  کیک پوشکی بین بچه های نی نی سایت خیلی مده. یه سرچ بکنی مدل هاشو می بینی.
  خدا رو شکر که قدم دختر گلت، این حسن رو هم داشته.

 • مرجان می‌گه:

  نظر من کو؟؟؟؟ حذفش کردی؟

  سارا عرفانی پاسخ در تاريخ مهر ۹م, ۱۳۹۱ ۹:۴۲ ق.ظ:

  نه والا. من حذفش نکردم. هر چی صفحه رو رفرش کردم ندیدمش. هی با خودم گفتم خدایا خودشم که نمی تونه نظرشو پاک کنه. حالا اگه حال داری دوباره بنویس بقیه استفاده کنن.

 • مرجان می‌گه:

  من خودم علی رغم حرفهای دیگران که هی میگفتن دیره دیره منتظر دریافت یک پیام از طرف علی برای شروع پروژه بودم و همینطور که شما گفتی به نظرمن هم مهم تر از نوع روش از پوشک گرفتن حفظ آرامش و پرهیز از استرس و عصبانیته .
  ولی نقطه عطف موفقیت من تو پروژه زمانی بود که من به علی برای دستشویی رفتن استقلال دادم و برای اعلام اینکه کی نیاز به دستشویی داره و رفتن به دستشویی بهش هییییچ فشاری نیاوردمو گذاشتم اختیار عمل رو دست بگیره، البته باز هم میگم شاید این توصیه برای همه جواب نده و بچه با بچه فرق داره .
  ولی دکترش میگفت سوالهای مکرر از بچه در مورد اینکه آیا به دستشویی نیاز داری یا نه؟!!!! باعث ایجاد اختلالهایی در بزرگسالی میشه.

 • فروغ می‌گه:

  ساراجان کاش از روشی که شخصا به کار بردین و جواب داده هم لطف میکردین و مینوشتین مطمئنا در کسب تجربه برای دیگران مفید واقع میشه

  سارا عرفانی پاسخ در تاريخ مهر ۹م, ۱۳۹۱ ۴:۴۴ ب.ظ:

  فروغ جان نمی خواستم توی اصل پست در اون مورد بنویسم. ولی چون شما پرسیدی اینجا می گم.
  قبل از دو ساله شدن مطهره، و البته زمانی که زمستون بود و هوا هنوز سرد بود (اخه بهتره که تابستون بچه رو از پوشک گرفت. به چند دلیل) چند بار مطهره رو بردم دستشویی. نشست بازی کرد و اصلا دستشویی نکرد. فهمیدم هنوز وقتش نرسیده. گفتم عجله ای نیست. می ذارم تابستون. اردیبهشت رفتیم مشهد. اونجا کلی دعا و توسل کردم که امام رضا کمک بکنن و سر این موضوع مطهره و من زیاد اذیت نشیم.
  بعدش که برگشتیم دو سه هفته بعد، صبح که مطهره از خواب بیدار شد بردمش فوری دستشویی. نشست و دستشویی بزرگش رو کرد. شوکه شدم. داشتم بال در می آوردم. فهمیدم که دیگه آمادگی شو داره. ولی بازم یه دفعه پوشکش رو باز نکردم. چون هنوز وقت داشتم و عجله ای در کار نبود. برای من خیلی مهم بود که خونه و فرش ها کمتر نجس بشه. چون با نجسی نمی تونم کنار بیام. خودم هم دست هام ضعیفه و سختم بود فرش آب بکشم وبچلونم.
  خلاصه دوسه هفته ی دیگه بهش وقت دادم. هر از گاهی پوشکش رو باز می کردم و می رفت دستشویی کارشو می کرد. بعد دوباره پوشکو می بستم. ولی هنوز نمی گفت جیش دارم. چون گفتن «جیش دارم» خیلی مهمه. اینکه بچه خودش بگه چه زمانی باید دستشویی بره. من خودم هر نیم ساعت (برای هر بچه ای زمانش شاید فرق بکنه) پوشک رو باز می کردم. می بردمش دستشویی و می آوردم. پوشک هم در اغلب مواقع خشک و تمیز می موند. سرانجام بعد از یه هفته که از این روش استفاده کردم دلم رو زدم به دریا. شورت آموزشی پاش کردم و خدا خدا کردم که یاد بگیره بگه جیش دارم. این وسط هم از تشویق استفاده می کردم. خیلی می تونه مفید باشه. البته بازم برای هر بچه ای یه جوره.
  ظهر روز دوم، در کمال ناباوری من، گفت جیش دارم و من ذوق کردم. فکر نمی کردم به این سرعت یاد بگیره. فکر می کردم شاید یکی دو هفته طول بکشه. خلاصه این بود روش اختصاصی مطهره.
  برای شب هم، خودش اگه دستشویی داشت بیدار می شد و می گفت منو ببر دستشویی. باور نمی کردم. چون معمولا بچه ها برای شب مشکل دارن. ولی خدا رو شکر مطهره شب ها هم مشکلی نداشت.
  قطعا امام رضا بهمون کمک کرد.

 • سارا عرفانی می‌گه:

  دو سه نکته هم اضافه کنم:
  ۱- بچه رو باید از قبل آماده کرد. هر ازگاهی دستشویی برد. بهش زمان داد. بدون عجله. بدون استرس. یکی دو هفته، بیشترین زمان من، جلوی در دستشویی می گذشت. بچه می خواد بازی کنه. معطل کنه. چاره ای نیست. باید صبوری کرد. خیلی زود این دوران هم میگذره و آدم با خودش می گه اصلا مگه این بچه پوشک هم می بسته!!
  ۲- یک هفته ی اول، مطهره رو نیم ساعت نیم ساعت دستشویی می بردم. اگه یه کم دیر می شد، پوشک یا شورت آموزشی ش کثیف می شد. اما خیلی زود، این زمان زیادتر شد و خیلی زود رسید به سه چهار ساعت. برای همین باید صبور بود. صبر توی این مساله بسیار مهمه.
  ۳- خدا رو شکر توی اون دو سه هفته، حتی یک بار هم فرش و موکت کثیف نشد. واقعا خدا بهم لطف کرد و به توانم نگاه کرد.

 • فروغ می‌گه:

  ممنون سارا جان از توضیحاتت

 • آشنا می‌گه:

  ممنونم بابت انتقال تجربیات.

 • مامان سجاد می‌گه:

  خیلی تجربه ی مفیدی رو انتقال دادین،ممنون

 • ملی می‌گه:

  عزیزم..
  من از نی نی سایت خبر ندارم چی مده و چی نیست.
  ولی کیک پوشک را با دست های تمیز درست می کنند و بعد هم زودی جمعش می می کنند تا قابل استفاده باشه..
  لذا این طور نیست که همواره مصداق اسراف باشه.بلکه گاهی مصداقش هست.
  نکته ی بعدی این که این طور فانتزی بازی ها فقط از یک عامل ناشی میشه و اون بیکاری مفرط خانم های ایرانی ست.
  خانمی که یک سر داشته باشه و هزار سودا وقت برای پوشک بازی نداره.
  مگه نه؟!
  :)

  سارا عرفانی پاسخ در تاريخ مهر ۱۰م, ۱۳۹۱ ۱:۳۹ ق.ظ:

  ملی جان خوبه اگه بعدا اون پوشک ها استفاده بشن. توی بیشتر موارد من دیدم که اونقدر پوشک ها رو چسب مالی می کنن که دیگه قابل استفاده نیستن.
  به نظرم از بیکاری ناشی نمی شه. از چشم و هم چشمی ها و نگاه غلط آدم ها به رسم و رسومات بی پایه و اساس ناشی می شه. به نظرم چنین کاری همون قدر اشتباهه که بعضی از سنت های بی ریشه ی عقد و عروسی رو اشتباه می دونم.
  حتی یه خانم اگه کارمند باشه یا سرش شلوغ باشه هم ممکنه اسیر چشم و هم چشمی باشه. و ممکنه یه خانم ظاهرا بیکار و خانه دار باشه ولی خودش رو وارد چنین بازی های کودکانه ای نکرده باشه و نگاهش نسبت به حقیقت زندگی درست باشه.

 • سمانه می‌گه:

  سارا جان ممنون از پستت. واقعا خیلی بهم کمک کرد. چون من جزو اون دسته از مامانایی هستم که توی از پوشک گرفتن پسرم به مشکل خوردم. شاید واقعا نتونستم بهترین زمانو برای پسری پیدا کنم و عجله کردم.
  ولی یه سوال دارم. از چه چیزایی می شه به عنوان تشویق استفاده کرد؟ چون شما گفتید که تشویق هم کردید دخترتونو.

  سارا عرفانی پاسخ در تاريخ مهر ۱۰م, ۱۳۹۱ ۱:۴۳ ق.ظ:

  سمانه جان برای تشویق خیلی کارها می شه کرد. حتی یک تشویق ساده مثل ذوق کردن زیاد و آفرین گفتن با خوشحالی هم می تونه بچه رو خوشحال کنه. مطهره یه مدتی وقتی دستشویی می کرد خودش بهم می گفت: «بگو آفرین!» و من می گفتم. و البته خیلی زود هم از سرش افتاد.
  باز هم تشویق های ساده ی دیگه مثل دادن یک خوراکی ارزان قیمت که می دونیم بچه خیلی دوست داره. مثلا مطهره لواشک و برگه خیلی خیلی دوست داره و توی این مورد خیلی بهم کمک کرد.
  یا دادن برچسب. برچسب های شکل های گل و ستاره و … که می تونن به در و دیوار بچسبونن و کلی ذوق کنن. البته هر بار سه چهار تا دونه.
  اینا به ذهن من رسید. شما باید ببینید پسرتون رو چه چیزی ترغیب می کنه. ولی نباید چیز گرون قیمتی باشه که چون قراره چند روز تکرار بشه خلاصه اثرات منفی نداشته باشه روش.

 • طفل معصوم می‌گه:

  یادمه موقع پوشک گرفتن بچه دوستم؛ دستشویی شون رو با شرشره و بادکنک تزیین کرده بودند که برا بچه جداب باشه!!!

 • سمی می‌گه:

  مفید بود ممنون
  خدا به من هم کمک کنه بتونم راحت پسرمو از پوشک بگیرم

 • مامانگولو می‌گه:

  سلام
  ممنون از مطالب مفیدتون…
  اتفاقا یه مدته که دارم به این موضوع فکر میکنم… درسته هر بچه ای یه قلقی داره و باید ببینیم بچه بیاد و بسنجیم روحیات چطوریاس…واقعا دلم میخواد زود بچه رو از پوشک بگیرم… بازم ممنون از اینکه تجربیات خودتون و هم در اختیار ما تازه کارا قرار میدین ..همینطور ممنون از اینکه جویای احوالم هستید و بهم سر میزنید
  دعامون کنید

  سارا عرفانی پاسخ در تاريخ مهر ۱۱م, ۱۳۹۱ ۱۰:۳۶ ق.ظ:

  سلام
  مامانگولو جون منم قبلا دوست داشتم مطهره رو سر یک سال و نیمه گی بگیرم. ولی وقتی موقعش رسید دیدم هنوز آماده نیست واقعا.
  دیدم بعضی مامان ها اصرار دارن زود بچه رو بگیرن و هستن اونایی که توی یه سال و نیمگی یا یکی دو ماه دیرتر می گیرن. ولی برام سواله که واقعا بچه آمادگی داشته یا اونا اصرار داشتن. اگه آمادگی داشته که خوبه ولی اگه مامان اونا رو توی منگنه گذاشتن واقعا به بچه ظلم کردن. چون بچه خیلی اذیت می شه. به لحاظ روحی هم آسیب می بینه.
  ایشالا که مشکلت برطرف شده یا بشه هر چه زودتر به برکت قدم های کوچولوی نی نی گولو.

 • مهسا می‌گه:

  سلام ممنون از پست مفیدتون. دخترم ۱۶ ماهشه میدونم که زوده ولی وقتی میخوام پوشکش کنم خیلی اذیت میکنه و نمیذاره. شما از همون اول رو صندلی دستشویی میذاشتید یا سر پاش میگرفتی؟

  سارا عرفانی پاسخ در تاريخ مهر ۱۱م, ۱۳۹۱ ۱۰:۴۱ ق.ظ:

  سلام
  من مطهره رو به لگن عادت ندادم. گفتم شاید عادت کنه حالا حالاها نشه از سرش انداخت. البته نمی دونم. هر بچه ای یه جوریه. خودم هم اصلا نمی تونستم سر پا بگیرمش. چون ضعیفم. حتی یه بار هم سر پا نگرفتمش. مطهره دمپایی می پوشید و کنار دستشویی می نشست و کارشو می کرد. بعد از یکی دو ماه هم عادتش دادم روی کاسه توالت بنشینه.
  منظورتون از اینکه موقع پوشک کردن اذیت می کنه چیه؟ اگه بازی می کنه و فرار می کنه و این کارا، همه ی بچه ها همینطوری هستن. آخراش یه کم سخت می شه. شاید حتی بدشون بیاد پوشک بشن. باید یه کم تحمل کنی. شانزده ماه خیلی زوده. یعنی حتی یه سال و نیمش هم نشده. در حالیکه دکتر ها می کن توی یک سال و نیمگی بچه ها مخصوصا دختر ها بدن شون قدرت کنترل ادرار رو پیدا می کنه.
  به نظرم یه کم دیگه صبوری کن.

 • مرجان می‌گه:

  این هم تجربیات من:
  http://golebaghebehesht.persianblog.ir/post/247/

  سارا عرفانی پاسخ در تاريخ مهر ۱۱م, ۱۳۹۱ ۱۰:۴۱ ق.ظ:

  ممنون. چه خوب که لینکشو اینجا گذاشتی.

 • مامان محمدطه می‌گه:

  سلام سارا جان
  من مامان محمدطه هستم (خانم حدادی و…)خیلی از تجربیات قشنگت استفاده میکنم و خدا را شکر میکنم که تونستم اینجا را پیدا کنم…بهم اجازه بده یه سوال بیربط ا زاین پست بپرسم..طه من الان ۱۵ ماهشه تازگی ها وقتی یک نفر رو میبینه (البته در مورد همه نه ها) چه بزرگ چه کوچیک با دستش میزنه تو صورت اونها…ما اصلا نمیخندیم و البته دعوا هم نمیکنیم…کاملاا بیتفاوت و من آروم بهش میگم کاربدی کردی..اما همچنان این کارو ادامه میده…میدونم که هنوز خیلی کوچیکه و شاید اصلا مفهوم زدن رو ندونه اما دوست دارم زودتر از سرش بیافته..اگه تجربه و یا راهکاری داری بهم بگو…راستی تعریف سرسره مطهره جان رو هم زیاد شنیدیما….

  سارا عرفانی پاسخ در تاريخ مهر ۱۱م, ۱۳۹۱ ۱:۱۵ ب.ظ:

  سلام مامان مهربون. حال شما خوبه؟ با زحمتای ما چه می کنید؟
  والا در مورد این کارهای بچه ها، مثل زدن یا کوبیدن سر به زمین و حتی داد زدن و فحش دادن، روانشناس ها می گن بهترین راه موثر اینه که هیچ عکس العملی نشون ندید. البته شما هم گفتی که نمی خندید و دعواش هم نمی کنید. اما تاکید می کنن که اصلا محل نذارید. انگار که هیچ اتفاقی نیفتاده. ممکنه سخت باشه اینکه هیچ عکس العملی نشون ندیم. مخصوصا که آدم شاید جلوی طرف مقابل خجالت بکشه و لازم بدونه یه عکس العملی نشون بده. اما بقیه رو هم توجیه بکنید که این راه بهترین راهه. و ازشون بخواین کمترین محلی نذارن. خود پسرتون هم می دونه که کارش خوب نیست. (بچه ها خیلی باهوشن.) اما چون توجه بقیه جلب می شه این کارو می کنه. اگه ببینه با این کار توجه کسی جلب نمی شه کم کم ایشالا از سرش می افته.
  سرسره هم قابل شما رو نداره. برای مطهره دیگه عادی شده. اگه دوست داشتین بیاین ببرینش برای قند عسل تون. بدون تعارف.

 • مامان محمدطه می‌گه:

  خیلی ممنون عزیزم..انشاءا… حل میشه …راستی اگه یه وقتی یه جایی کلاسی چیزی در مورد بچه ها و یا برای بچه ها بود خوشحال میشم از طریق دوست مشترک بهم بگید …در ضمن پسر بنده به طور رسمی آمادگی خود را برای بازی و دوستی با عروسک شما اعلام میکند…

  سارا عرفانی پاسخ در تاريخ مهر ۱۱م, ۱۳۹۱ ۲:۴۶ ب.ظ:

  چشم اگه کلاسی بود اطلاع می دم. البته الان هم می دونم یک کلاسی یک هفته در میان جایی برگزار می شه و داره برای سال جدید مصاحبه می گیره. ولی فکر کنم مناسب شما نباشه. چون هم صبح ها هست و هم شرق تهران.
  پسر نازتو ببوس با این اعلام آمادگی رسمی ش!!

 • من این راهکارها رو ثبت میکنم واسه روزی که لازمه ، ممنون.
  اما در مورد کیک پوشکی : من خودم رو اصلا جزء مادرهای بیکار نمیدونم ، و اصلا اصلا هم گرفتار چشم و همچشمی نیستم خدا رو شکر ، برای این ادعام دلیل زیاد دارم که حالا مجال گفتنش نیست ، اما تصمیم دارم که حتما واسه دخترم کیک پوشکی درست کنم !!
  برای این کار هم ارزونترین نوع پوشک رو گرفتم ، بسته ی ۲۰تایی دوهزارتومن ! در واقع تصمیم گرفتم بجای چیدمانهای گرون و بی مورد با ارزون ترین ابزار در دسترس و خلاقیت خودم ، هدیه ای براش درست کنم. همین؛

  سارا عرفانی پاسخ در تاريخ مهر ۱۳م, ۱۳۹۱ ۱۲:۲۳ ق.ظ:

  به نظرم کیک پوشکی و حرف شما رو از چند جنبه می شه بررسی کرد. سعی می کنم نظرات شخصی هم ندم. چون اصلا من که نفع یا ضرری از این بابت نمی برم شخصا.
  یک حدیث هست اگه اشتباه نکنم از امام صادق: که کمترین حد اسراف اینه که آبی که ته ظرف باقیمونده دور ریخته بشه.
  خوب به نظرم این حدیث خیلی گویا هست.
  یکی از اقوام ما هست. مثلا وقتی بهش میگیم لامپ فلان اتاق رو خاموش کن اسراف نشه میگه نه بابا، کلا مگه اون لامپ فسقلی چقدر برق مصرف می کنه. ممکنه خیلی کم باشه. ولی همون مقدار کم هم اسرافه دیگه.
  این از جنبه ی اسرافش که فکر می کنم فرقی بین پوشک ارزان و گران نباشه. البته فرقش شاید توی زیاد یا کم اسراف شدن باشه.
  یه نکته ی دیگه هم قابل توجهه. البته من به حرف و نظر شما احترام می ذارم. مطالب وبلاگتون رو دنبال می کنم و انصافا هم سنگین و متوازن نوشته می شن در عین سادگی.
  من تولد یکسالگی دخترکم، براش یه دستبند خریدم، اما ته دلم می دونستم که اگه یه عروسک پنج هزار تومنی فسقلی براش می خریدم، شاید بیشتر خوشحال می شد. شاید که نه، حتما. شاید در مورد کیک پوشکی هم که گفتید هدیه برای دخترتون، این مساله صادق باشه.
  و یه نکته ی دیگه اینکه منم این روزها رو سپری کردم. می دونم هر مادری دوست داره بهترین ها رو برای بچه اش تهیه کنه. ولی خوب هر کسی بسته به شرایط و حتی اعتقاداتش یک جوری عمل می کنه. یکی به نظرش جشن سیسمونی بی معنیه. یکی به نظرش جشن اسم گذاری بی معنیه. و یکی هم سعی می کنه تمام این مراسم ها رو بی کم و کاست مثل فریضه، ادا کنه. هر کسی به اندازه ی خودش.
  نمی گم کار من درسته و هیچ اشتباهی توی ماجرای سیسمونی نداشتم. ولی مثلا سعی کردم این حس رو که دوست داشتم کلی هنرنمایی برای دخترم بکنم، صرف چیزای ضروری کنم. مثلا براش پتو بافتم. که هنوزم اون پتو رو میندازه روش. یا کارایی از این دست.
  حرف های من هم قضاوت در مورد شخص شما نیست. نمی تونم بر اساس آموزه های دینی، توجیهی برای کیک پوشکی پیدا کنم. حتما شما دلایل خاص خودتون رو دارید.
  به هر حال انشاالله که ما بتونیم توی هر موقعیتی بهترین تصمیم رو بگیریم.

 • حورا می‌گه:

  من هم می خوام کم کم مقداد رو بگیرم.دعا کنید زیاد سخت نباشه.

 • زینب سادات می‌گه:

  کامنت من درباره ی کارهای آقای الماسی به دست شما رسید؟!

 • ممنون که تجربیاتتون رو نوشتید برا من هم دعاکنید هنوز شروع نکردم. البته یه بار شروع کردم دیدم زوده ولش کردم .

 • مامان رویا می‌گه:

  عالی بود عزیزم
  ممنون
  خیلی استفاده کردم
  دعا کن برام واسه از پوشک گرفتن پسرم چهل روز زیارت عاشورا با صدلعن و صد سلام برداشتم…
  من خیلی از نجس کاری بدم میاد خیلی…

 • واران می‌گه:

  سلام من دخترم ۱۱ماهشه به نظرشما واسه ازپوشک گرفتن میشه یکی نظرتون دمورد لگن مخصوص کودکان چیه اون بهتره یااینکه ازروشهای قدیمی مامانامون استفاده کنیم

  سارا عرفانی پاسخ در تاريخ تیر ۹م, ۱۳۹۲ ۱۰:۱۷ ب.ظ:

  سلام
  برای دختر یازده ماهه خییییییییییییلی زوده. نکنید این کارو. بچه اذیت می شه. لااقل تا دو سالگی صبر کنید.
  در مورد استفاده از لگن یا روش های قدیمی هم باید ببینید دخترتون به چه روشی جواب می ده. ولی الان واقعا خیلی زوده. شک نکنید که اذیت می شه و شاید روی روح و روانش اثر منفی بذاره.

 • واران می‌گه:

  سلام من دخترم ۱۱ماهشه به نظرشما واسه ازپوشک گرفتن میشه یکی نظرتون دمورد لگن مخصوص کودکان چیه اون بهتره یااینکه ازروشهای قدیمی مامانامون استفاده کنیم

 • واران می‌گه:

  خیلی ممنون ازتوصیه خوب شما.چون خیلی برام فشار میاوردن بخصوص شوهرم میگفت تنبلی دخترمون هیچی یاد نمیگیره البته اونم حقشه چون ازطرفی پوشک بچه شیرخشک. .ممنون ازتوصیه شما

 • فاطمه می‌گه:

  سلام من میخوام صدرا کوچولو که تازه ۲ سالش تمام شده رو از پوشک بگیرم .خیلی استرس دارم ولی نظرات شما یه کم آرومم کرد ممنونم

  سارا عرفانی پاسخ در تاريخ مرداد ۱۲م, ۱۳۹۲ ۲:۱۶ ب.ظ:

  سلام
  امیدوارم خیلی راحت و با خونسری و ارامش پسرت رو از پوشک بگیری.

 • ریحانه مامان دوقلو ها می‌گه:

  سلام من دوقلو دختر و پسر دارم که دوسال و یک ماهشونه از نظر آمادگی فکر کنم آمادن از وقتی تونستن به خوبی به ایستند توی دستشویی می ایستادن تا بشورمشون به اون محیط عادت دارن وقتی هم که کار می کنن خودشون میان می گن (ببخشید) پی پی یعنی ببر بشور فقط مشکل من اینه که یکی چون دوتان و وقتی از دستشویی میان تا بخوان شلوار بپوشن چطور همدیگر رو نبینن خیلی به هم وابسته هستند وقتی میخوام یکی رو پوشک کنم اون یکی میاد می ایسته بازی عیبه عیبه دادا بو (یعنی داداش برو عیبه ) بازی می کنن می ترسم وقتی از دستشویی میان هم بخوان وایسن باهم بازی خوب دیگه بده یکی دیگه اینکه اگه بخوام هر نیم ساعت ببرمشون فکر کنم فقط باید بشینم توی دستشویی ممنون می شم اگه راهکاری دارید برام راهنمایی کنید .

  سارا عرفانی پاسخ در تاريخ مرداد ۲۱م, ۱۳۹۲ ۱۱:۱۸ ق.ظ:

  سلام
  حالا که خودشون متوجه می شن و می گن عیبه، شاید بتونی براشون یه قانون بذاری. که مثلا وقتی یکی رو از دستشویی آوردی بیرون، اون یکی بره توی اتاق. یا حداقل، برگرده طرف دیوار و نگاه نکنه. به نظرم توی این سن متوجه می شن.
  شما می تونی روش منصوره جان رو توی نت سرچ کنی با همون اسمی که نوشتم. ببین شاید اون روش برات مناسب تر باشه. چون می گی همه ی زمان رو باید توی دستشویی باشی. البته احتمالا اون روش هم برای دو تا بچه، سختی های خاص خودشو داره.
  نهایتا، اگه صلاح دیدی یه ذره زمانش رو عقب بنداز. شاید بهتر بتونن همکاری کنن. مثلا توی دستشویی زیاد معطل نکنن. بازی نکنن. و زود کارشونو بکنن بیان بیرون.
  یه اقدام اولیه بکن ببین الان در چه وضعی هستن. آماده هستن یا اذیت می شی.

 • ریحانه مامان دوقلو ها می‌گه:

  یه نکته رو یادم رفت بگم تا حالا سعی کردم موقع عوض کردن همدیگر رو نبینن همیشه با پارچه ای که باهاش خشک شون می کنم می پوشونمشون

 • مامان می‌گه:

  سلام و با تشکر از توضیحات مفیدتون بابت گرفتن از پوشک …
  پسر من داره ۲۹ ماهش تموم میشه. بارها شده وقتی صبح از خواب بیدار شده بردمش دستشویی (با عرض معذرت) کلی جیش کرده، این به من می فهمونه که طولانی مدت میتونه خودش رو نگه داره، حتی اگه توی خواب باشه.
  مشکل اینه که میبرمش توالت و کارش رو می کنه، اما احساس می کنم کاملا خالی نمیکنه و مقداریش رو نگه میداره، چون اتفاق افتاده که وقتی از دستشویی میارمش بیرون و ش و رت می پوشونمش میشینه و کارش رو می کنه. نجاست واقعا آزام میده، نمیدونم این مورد تو بچه ها عادیه یا اینکه پسر بچه ها چون سیستم تناسلی و … با دختر بچه ها متفاوته اینطوریه که مقداریش رو نگه میداره.
  ببخشید سرتون رو درد آوردم.

  سارا عرفانی پاسخ در تاريخ شهریور ۷م, ۱۳۹۲ ۱۲:۲۷ ق.ظ:

  سلام
  نمی دونم چطوری می تونه یه مقدارشو نگه داره. اگه کمه مقدارش، یه مدت شورت آموزشی پاش کنید. البته اگه زیاد باشه نگه نمی داره.
  انشاالله خیلی زود این مورد برطرف بشه.